La 28 ianuarie , în incinta LT Răspopeni s-a desfășurat seminarul teoretico-practic cu profesorii de educația muzicală cu tema: Evaluarea criterială prin descriptori la educația muzicală”. Echipa managerială Jora Eugenia, director, Caba Galina director-adjunt instruire, Marinescu Valeria , director adjunct pentru educație au creat condiții foarte bune pentru desfășurarea seminarului. Obiectivul prioritar a fost ,,Sporirea calității procesului educational prin implementarea ,, Metodologiei de evaluare prin descriptori”. Suntem în al doilea an de studii de când profesorii nu mai apreciază elevii cu note , dar cu descriptori. Profesorii participanți au fost activi în cadrul atelierelor de lucru , unde au demonstrat că cunosc și implementează practic metodologia.
Ora publică cu tema ,,Program-subiect în genurile musicale” desfășurată în clasa a VI-a de către profesoara , Axenia Cepraga, grad didactic II, ne-a purtat într-o călătorie imaginară cu mașina timpului, unde elevii au avut popasuri și au dat dovadă de competențe în domeniu. Elevii s-au evaluat reciproc și s-au autoevaluat la finele orei.
Profesorii au fost prezenți la activitatea extracurriculară ,,Bal la palatul reginei Muzica”, care ne-a făcut să trăim emoții deosebite alărturi de elevi, admirând talentele descoperite și promovate de către profesoară. Au participat elevi de diferite vârste, fiind ghidați de un paj simpatic și de doi talentați prezentatori. Copiii au cantat, au recitat, au dansat și ne-au făcut ziua sărbătoare.
,,Muzica e viața ta, a mea, a noastră ” cu aceste cuvinte a încheiat activitatea regina Muzica.
Aurica Vlas, specialist coordinator-metodist DÎ







