La data de 16 decembrie în cadrul Liceului Teoretic Ștefan cel Mare, s-a desfășurat training-ul cu genericul ,,Valorificarea vocabularului receptiv și expresiv prin metode interactive’’ de către d-na Emilia Bagrelia, psihopedagog SAP, având ca participanți beneficiarii Centrului de Resurse.
Obiectivele acestei activități au fost ca elevii să-și dezvolte abilitățile de exprimare verbală având la bază un anumit subiect sau noțiune, să-și îmbogățească vocabularul receptiv cu cuvinte noi, cu sinonime, antonime, să identifice imaginile ce reprezintă și sunt denumite de cuvinte cu aceeași formă, dar sensuri diferite, să-și exprime gândurile și emoțiile prin lucrul aplicativ.
În cadrul training-ului s-au utilizat diferite metode, procedee și tehnici didactice. A fost evident lucru frontal, individual și de grup.
Elevii și-au demonstrat exprimarea verbală și nonverbală a gândurilor, cât și imaginația creativă prin aplicații practice, și-au completat vocabularul cu noi cuvinte, sinonime, antonime, omonime.
Pe parcursul activității s-a evidențiat inițiativa, ingeniozitatea și spiritul creativ al elevilor.
La sfârșitul activității copiii au fost apreciați pentru lucrările făcute și motivați pentru o implicare activă.
Serviciul de Asistență Psihopedagogică







