În conformitate cu planul de activitate al Direcției Învățământ la 14 noiembrie 2019 în IP gimnaziul Olișcani a fost organizat un seminar metodologic zonal cu genericul ”Abordarea diferențiată și individualizată a procesului educațional în clasele primare” la care au participat cadre didactice din învățământul primar.
Obiectivul principal a fost Sporirea calității lecțiilor din perspectiva diferențierii și individualizării procesului educațional.
Au fost demonstrate ore publice în clasa II la disciplina Științe (învățătoare Barcari A.), clasa III la disciplina Matematica (învățătoare Șaptefrați V.), clasa IV la disciplina Limba română ( învățătoare Barcari N.). În cadrul orelor învățătorii au extins inițiativa, incluzând sfera evaluării activităților și rezultatelor, soluționând sarcinile. Elevii au fost puși în situații de a cerceta, selecta, a face concluzii, acțiuni care duc la obținerea productivității înalte a procesului instructiv-educativ.
La tema abordată a fost efectuat un atelier – resursă de către doamna Luca Inga, formator local.
În cadrul seminarului au fost dezvăluite valențele instructiv-didactice formatoare care au asigurat dezvoltarea capacităților elevilor, declanșarea rezonanței afective în asimilarea cunoștințelor în procesul educațional.



