Gimnaziul Chipeșca la 26 noiembrie 2019 a găzduit un seminar zonal teoretico-practic cu profesorii de limba și literatura română. Subiectul activității a vizat: ”Metodolgia formării și dezvoltării competențelor transdisciplinare ale elevilor la limba și literatura română”.
Seminarul a reunit 25 de cadre didactice. Au fost prezentate la nivel înalt două lecții publice: în clasa IX- ”Srămoșii ne vorbesc prin arbori”- profesoară Grajdean Lilia și clasa V – ”Amintiri din copilărie”de I. Creangă – profesoară Roman Natalia. În cadrul orei în clasa IX elevii au manifestat afecțiuni pentru strămoși, au trăit sentimente transmise de mesajul profesoarei – cultivarea demnității naționale și a respectului și pentru strămoșii noștri. Potențialul lor e colosal, dacă e utilizat și orientat spre făgașul constructiv al dragostei de neam și Patrie.
În clasa V strategiile folosite au oferit posibilitate elevilor să-și exprime în maniera personală propriile gânduri, opinii, sentimente. S-a contibuit la formarea competențelor de exprimare corectă orală și scrisă.
A fost desfășurat un atelier-resursă de către formatorul local Ciorici Elena. Profesorii au fost familiarizați cu metode active de predare în abordarea transdisciplinară, de dezvoltare a gândirii critice la elevi.



