La 19 noiembrie 2019 Direcția Învățământ în parteneriat cu gimnaziul Cușmirca a organizat și desfășurat seminarul teoretico-practic cu genericul ”Școala- centru comunitar”. Managerii școlari au avut posibilitatea de a vedea în practică activitățile de parteneriat comunitar realizate de către echipa managerială și colectivul didactic al gimnaziului Cușmirca. Întru stabilirea unei interacțiuni eficiente școală comunitate au fost vizitate cu următoarele stații: Școala prietenoasă copilului, Academia sufletului, Din zestrea strămoșilor, Ecologie în inimă și faptă, Voluntariat comunitar, Duminica sufletului și au participat activ la maratonul ecosportiv. La fiecare stație un ghid din rândul elevilor sau cadru didactic a relatat despre proiectele realizate în parteneriat cu comunitatea, constatând că facilitățile școlii pot fi valorificate cu implicarea eficientă a comunității în scopul utilizării resurselor comunității în activitățile de educație a elevilor.
Dezvoltarea spiritului comunitar prin eficientizarea legăturii celor trei factori ai educației aflați în relație: școala-familia-comunitatea; familiarizarea cu caracteristicile unei școli comunitare active șiexemple de bune practici în valorificarea conceptului școală-comunitate-parteneriat au fost puse în discuție în cadrul seminarului.
S-a menționat că școala susține examinarea problemelor și controverselor importante ale comunității prin cooperare și parteneriat cu alți factori comunitari: familia, administrația publică locală, biserica , ONG-urile, centrul medical, agenții economici.






