Tradiţionala Conferinţă a cadrelor didactice ne-a întrunit la 23 august 2019 pentru dezbateri profesionale privind problemele actuale şi de perspectivă ale sistemului educaţional din raion.
În acest an Conferinţa pedagogică raională s-a desfășurat cu genericul „Pedagogul – agent al schimbării” și au participat directorii instituţiilor de învăţământ general, directorii adjuncţi, pedagogi, preşedinţii comitetelor sindicale, primarii satelor, oraşului Şoldăneşti, şefii de secţii şi direcţii ai Consiliului raional.
Ca oaspeți de onoare au fost invitați: dl Dorogan Nicolae, preşedintele raionului Şoldăneşti, dna Rotundu Svetlana, deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
Șeful Direcției Învățământ, dl Mîndru Nicolae, a prezentat un raport amplu cu privire la activitatea în domeniul educațional din cadrul raionului.
Dezbaterile care au urmat au confirmat faptul că conferinţa a dat un bun start pentru abordarea şi soluționarea problemelor ce vizează aspectele calităţii sistemului educaţional la nivel local. De asemenea în cadrul conferinței au fost trasate obiectivele ce urmează a fi realizate de corpul didactic al raionului.
Oprea Diana, șef Centrul Metodic






