aprilie
02
2019

Managementul timpului

Se zice că timpul trece.

Timpul nu trece niciodată.

Noi trecem prin timp.

G Ibrăileanu

    Lipsa timpului este în prezent una din problemele grave ale managementului. Aceasta duce la supraîncărcarea managerilor școlari și este una din cauzele stresului. Cum să ne organizăm  activitațile pentru a utiliză rațional timpul este o problemă . Anume la acest subiect  Direcția Învățământ Șoldănești   (moderatori Grădinaru A. și Gonța M.) a organizat un seminar teoretico-pactic cu managerii școlari. Gazdă a seminarului a fost  Gimnaziul Pohoarna , manager Groza Ruslan.

Activitațile au fost diverse și au trezit interesul tuturor participanților. Managerii școlari au propus soluții de organizare eficientă a activităților, au  completat diferite chestionare  referitoare la abilitatea de a utiliza rațional timpul de lucru și personal. Vastă a fost și activitatea elevilor sub conducerea iscusită a directorului adjunct instruire Ouș Margareta, care au prezentat cu mult talent piesa  din opera lui Dumitru Matcovschi ,,Aici păsările învață să zboare”. La fine au fost elaborate reguli de aur în gestionarea timpului. Căci nu în zadar se spune că într-o zi te vei  trezi și vei constata că nu mai ai timp să faci ce ți-ai droit. Fă ceea  ce-ți dorești acum.

La lucrările seminarului a participat activ șeful Direcției Învățămînt Șoldănești , domnul Nicolae Mîndru.

M.Barbus, specialist metodist