Se zice că timpul trece.
Timpul nu trece niciodată.
Noi trecem prin timp.
G Ibrăileanu
Lipsa timpului este în prezent una din problemele grave ale managementului. Aceasta duce la supraîncărcarea managerilor școlari și este una din cauzele stresului. Cum să ne organizăm activitațile pentru a utiliză rațional timpul este o problemă . Anume la acest subiect Direcția Învățământ Șoldănești (moderatori Grădinaru A. și Gonța M.) a organizat un seminar teoretico-pactic cu managerii școlari. Gazdă a seminarului a fost Gimnaziul Pohoarna , manager Groza Ruslan.
Activitațile au fost diverse și au trezit interesul tuturor participanților. Managerii școlari au propus soluții de organizare eficientă a activităților, au completat diferite chestionare referitoare la abilitatea de a utiliza rațional timpul de lucru și personal. Vastă a fost și activitatea elevilor sub conducerea iscusită a directorului adjunct instruire Ouș Margareta, care au prezentat cu mult talent piesa din opera lui Dumitru Matcovschi ,,Aici păsările învață să zboare”. La fine au fost elaborate reguli de aur în gestionarea timpului. Căci nu în zadar se spune că într-o zi te vei trezi și vei constata că nu mai ai timp să faci ce ți-ai droit. Fă ceea ce-ți dorești acum.
La lucrările seminarului a participat activ șeful Direcției Învățămînt Șoldănești , domnul Nicolae Mîndru.
M.Barbus, specialist metodist





