În ultimii ani majoritatea locuitorilor satului Poiana sunt conștienți de faptul că într-o localitate curată, trăiesc oameni sănătoși. E datoria fiecăruia să facă și să mențină curățenia, deaceea APL din sat, împreună cu Direcția Instituției Publice Gimnaziul Poiana au întocmit un plan vast de salubrizare a localității.
Consituind un Comitet de inițiativă pentru desfășurarea Bilunarului Ecologic la început a fost organizat un raid prin localitate cu scopul de a sensibiliza populația cu necesitatea și importanța respectării stării sanitare a gospodăriilor, străzilor și locurilor publice.
De rând cu membrii localității, elevii Instuției Publice Gimnaziului Poiana s-au încadrat activ în activitățile de salubrizare, începând cu teritoriul școlii și a terenurilor din preajmă, întrarea în sat, teritoriul bisericii, parcului, în cimitir. Cu un deosebit entuziasm au participat la amenajarea unei zone de agrement în centrul satului inițiat de APL. S-a făcut ordine pe teritoriu și s-au sădit arbori.
Urmează a mai fi realizate și alte activități:
”Rîu curat de la sat la sat”, ”Drum curat de la sat la sat”, ”Stradă curată de la poartă la poartă”
În timpul campaniei de salubrizare e important ca membrii localității să conștientizeze faptul că curat este nu acolo unde se face curățenie, dar acolo unde se menține.
Realizat: Reu Nălea, cadru didactic de sprigin,
Instituția Publică Gimnaziul Poiana.




