Conform planului anual de activitate a bibliotecii din I. P. G. Cușmirca pe data de 18.12.2018 în biblioteca gimnaziului s-a desfășurat activitatea extracurriculară cu genericul: ,,2018- anul lui Ștefan cel Mare și Sfântˮ, moderator Cornea Felomia.
Activitatea s-a petrecut împreună cu elevii claselor VI – IX – a, unde au demonstrat nu numai cunoștințe istorice, dar și multe informații din viața și activitatea domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt.
În cadrul activității au fost încadrați și elevii cu cerințe educaționale speciale, demonstrând abilități și cunoștințe referitor la diplomația domnitorului, înscenând un fragmen din textul scris de Dimitrie Bolintineanu „ Muma lui Ștefan cel Mare”.
Elevii au fost activi, au recitat poezii „La icoana lui Ștefan”, „Testamentul lui Ștefan”. Copii și-au amintit despre excursiile organizate împreună cu cadrele didactice la mănăstirea Țâpova și la Stejarul lui Ștefan cel Mare din satul Cobâlea r-nul Șoldănești.
Diriginta clasei a IX-a Stoian Elena le-a reamintit elevilor despre unele istorii legate de viața domnitorului, la mănăstirea Țâpova, și de relațiile diplomatice care le-a avut cu statele vecine.
Activitatea s-a finisat cu o victorină închinată domnitorului și cu cântecul „Când era să moară Ștefan”..
Paierele Valentina. Cadru Didactic de Sprijin, gimn. Cușmirca



