La 14 decembrie 2018 în incinta grădiniței ,, Scufița Roșie” din s. Olișcani s-a desfășurat o activitate de grup ,, Să fim prietenoși, nu răutăcioși” cu 24 de copii din grupa pregătitoare, moderată de psihologul SAP, Cristina Țurcan, la care au fost prezente și 7 cadre didactice din instituție.
Pentru sensibilizarea copiilor spre manifestarea unui comportament conștiincios, domnișoara Cristna le-a propus să vizioneze un fragment din povestea ,, Rățușca cea urâtă” analizând împreună cu copiii comportamentul pozitiv și negativ al personajelor din poveste.
Pe parcursul activității a folosit diverse metode de lucru: asaltul de idei, problematizarea, expunerea, exercițiul, jocuri dinamice ,,Ne jucăm cu degețelele” și „Dansul rățuștelor” cât și tehnici de lucru individual, frontal și în grup prin care a stabilit împreună cu copiii găsirea soluțiilor pentru diverse situații, selectarea calităților pozitive și a faptelor folositoare din cele propuse, reușind totodată să întărească relații de prietenie între ei, să mențină un climat psihologic favorabil în anturajul grupei.
La finele activității printr-un feedback pozitiv, psihologul SAP a concretizat împreună cu copii faptele bune și cuvintele frumoase îndemnându-i să manifeste un comportament adecvat, să fie ascultători și prietenoși.
Elaborat: Bagrelia Emilia, psihopedagog SAP







