La data de 30 noiembrie 2018, în Centrul de Resurse din IP Gimnaziul Simion Simion Cibotaru,
- Cobîlea, s-a desfășurat trainigul ”Colectivul școlar-a doua familie a mea” organizat de Bagrelia Emilia, psihopedagog SAP.
Acest training a avut un impact foarte pozitiv asupra beneficiarilor CREI, unde copii s-au descătușat de emoții și au participat cu plăcere la toate activitățile propuse de coordonator.
Foarte inventiv a fost momentul cunoașterii reciproce, unde toți împreună- președinta CMI , psihopedagogul și copii au menționat pe lângă nume, prenume și preferințele sale de a-și petrece timpul liber.
Cu o deosebită măestrie au fost obținute de la elevi opinii referitor la mediul social din școală :
- la școală am foarte mulți prieteni;
- îmi vine greu să-mi iau la revedere de la prieteni la sfârșitul lecțiilor;
- în pauză deseori sunt invitat de alți copii să ne jucăm împreună;
- colegii mă invită să particip la activități sportive;
- îmi place să particip cu colegii la diferite activități;
- la școală e mai bine ca acasă; ș.a.
Activitățile interactive ca interviul, jocul „Merg, mă gândesc, te susțin” și multe altele au scos în evidență profesionalismul psihopedagogului și dragostea față de copii. De altfel elevii noștri au simțit acest lucru și au mers la o conlucrare foarte fructuoasă, învățând de la colegi și de la profesor foarte multe lucruri bune.
Elaborat: Doruc Elena, președinte CMI.






