octombrie
25
2018

Formarea tinerilor diriginți

La 18 octombrie, în incinta Consiliului Raional, Direcția Învățământ a desfășurat un seminar, la care au participat tinerii diriginți din LT ,, Ștefan cel Mare”Șoldănești, Gimn. Olișcani, Gimn. Alcedar, Gimn. Sămășcani, Gimn. Găuzeni, Gimn. Chipeșca. La începutul seminarului tinerii diriginți au făcut cunoștință unul cu altul relatând despre micile succese și  temerile care le au în activitatea de diriginte. La fel ne-am axat pe acele neclarități care au fost evidențiate de către participanți. A fost discutat Nomenclatorul tipurilor de documentație școlară și raportare în învățământul general ,  s-a analizat structura Portofoliului clasei  și obligațiunile dirigintelui.

Vlas Aurica, specialist coordonator metodist