La 18 octombrie, în incinta Consiliului Raional, Direcția Învățământ a desfășurat un seminar, la care au participat tinerii diriginți din LT ,, Ștefan cel Mare”Șoldănești, Gimn. Olișcani, Gimn. Alcedar, Gimn. Sămășcani, Gimn. Găuzeni, Gimn. Chipeșca. La începutul seminarului tinerii diriginți au făcut cunoștință unul cu altul relatând despre micile succese și temerile care le au în activitatea de diriginte. La fel ne-am axat pe acele neclarități care au fost evidențiate de către participanți. A fost discutat Nomenclatorul tipurilor de documentație școlară și raportare în învățământul general , s-a analizat structura Portofoliului clasei și obligațiunile dirigintelui.
Vlas Aurica, specialist coordonator metodist



