Pentru o colaborare directă cu cadrele didactice de sprijin din instituțiile de învățământ și acordarea asistenței metodologice de ansamblu la data de 17 octombrie în Centrul de resurse a IP LT „A.Mateevici” Șoldănești s-a organizat și desfășurat training-ul cu genericul: „Pincipii de formare ale consilierii psihologice. Strategii de dezvoltare a capacităților de exprimare – citire – scriere la elevi”. Au participat activ la training 14 cadre didactice de sprijin din raion.
În cadrul training-ului s-au discutat mai multe subiecte. La primul subiect „ Pincipii de formare ale consilierii psihologice” a luat cuvânt d-l Bumbac Ion, psiholog SAP, unde a evidențiat că: „Consilierea psihologică este o intervenție în scopul optimizării, autocunoașterii și dezvoltării personale cât și al prevenirii și remiterii problemelor emoționale, cognitive și de comportament”. D-l Bumbac a relatat despre scopul, sarcinile și tipurile consilierii, evidențiind că scopul consilierii constă în a acorda copilului ajutor în rezolvarea problemelor cu care se adresează și în a-i învăța să-și acorde ajutor sie însuși. În cadrul training-ului s-au utilizat diferite metode, procedee și tehnici didactice.
Destul de atrăgătoare și interesantă a fost și întrebarea a doua „Strategii de dezvoltare a capacităților de exprimare-citire-scriere la elevi”. A luat cuvântul d-na Bagrelia Emilia, psihopedagog SAP, care a evidențiat că formarea și dezvoltarea deprinderilor de citire-scriere au drept scop exprimarea succintă, amplă, orală sau scrisă, redarea experiențelor și trăirilor personale, îmbogățirea vocabularului, trezirea interesului elevilor față de limbă ca mijloc de comunicare și dorința de a citi și a scrie corect. D-na Bagrelia a pus în aplicare cu cadrele didactice de sprijin un șir de activități practice: În oglindă, Cascada cuvintelor , metoda R.A.I. ș.a. Activând în grup cadrele didactice de sprijin au avut posibilitatea de a face schimb de experiență în baza propriilor practici.
Deci, dragi colegi, să creăm această lume frumoasă copiilor, fie ca ei să vadă în noi acel izvoraș cu apă curgătoare, pură și limpede, fie ca ei să simtă de la noi căldura soarelui și să fie mereu echilibrați, simțând suportul nostru !!!
Elaborat: Ivanesii Natalia-CDS-I.P.Gimn.Climăuții de Jos








