La data de 18.05.2018 în CREI al IP L/T,,A. Mateevici” s-a desfășurat activitatea psihopedagogică cu genericul:,,Prietenia-comoara sufletului”. La activitate au fost prezenți: colaboratorii Serviciului de Asistență Psihopedagogică, psihologul școlar, părinții beneficiarilor CREI.
Din cele mai vechi timpuri,oamenii se află în relații interpersonale de comunicare și colaborare în vederea realizării unor acțiuni și scopuri comune. Relațiile temeinice de prietenie au o trăsătură distinctă-ele se fondează pe: respectul față de ceilalți,încredere,responsabilitate,siguranțăde sine,valori împărtășite,gândire pozitivă,asertivitate,evaluarea propriilor acțiuni în raport cu ceilalți. Totodată,relațiile temeinice se bazează pe dorința persoanei de a forma și a păstra o relație de prietenie.
10 copii ne-au dăruit un zâmbet –gestul tandru de prietenie,care redă speranța celui descurajat. Copiii au conștientizat că zâmbetul nu se plătește, dar valorează mult; că îi îmbogățește pe cei ce îl primesc și nu-i sărăcește pe cei ce îl dăruiesc, că durează un moment dar se păstrează în minte veșnic. Nimeni nu-i atât de bogat încât să nu aibă nevoie de un zâmbet, dar nici atât de sărac încât să-l poată oferi. Copiii au ordonat cuvintele propuse (ușor, se strică,greu, prietenia, se leagă),au descoperit cuvântul care indică o comoară a sufletului. În baza textului propus au numit ,,oaspeții balului”,au explicat,utilizând DEX-ul cuvintele necunoscute.
După calitățile bune și cele rele au completat Graficul T,grupând în două coloane ,,oaspeții balului”. Întrebarea –cheie: De ce omul are nevoie de prieteni? i-a motivat pe participanții activității să-și facă mai mulți prieteni,deoarece viața fără prieteni este mai puțin bogată. Caracterizând cuvântul ,,prietenie” s-au oferit determinative, variantele propuse au fost scrise pe poster. La fel copiii au numit cuvintele din câmpul asociativ al cuvântului ,,prietenie”, au asociat prietenia cu o floare, cu pământul, cu Soarele, cu un arici. Și-au realizat portretul moral, privindu-se în oglinda sufletului său,numind: ce calități pozitive posezi;ce calități ai vrea să excluzi; cu ce calități ai vrea să-ți completezi portretul. Copiii au ghicit ghicitorile propuse la temă,au memorat proverbe. Mult interes a trezit vizionarea filmulețului ,,Prietenii”. Copiii au răspuns la întrebarea provocatoare: Câți prieteni au fost?
La finele activității copiiiau adus în dar oaspeților,colegilor câte un ,,Zâmbărici”. Oamenii dragi, prietenii noștri au venit cu aprecieri, cu sfaturi,cu cuvinte de mulțumire, care ne-a luminat cămăruța inimii așa cum un bec, atunci când este aprins, luminează chiar și cea mai întunecoasă încăpere.
Elaborat:Rusu Larisa, CDS, I P Liceul Teoretic ,,A. Mateevici”
