La 26 aprilie 2018 , în incinta Gimnaziului ,,Cușmirca ‘’din raionul Șoldănești a fost organizat și desfășurat seminarul teoretico-practic cu genericul: ,, Repere normative și deschideri practice în implementarea evaluării criteriale prin descriptori în învățământul primar .
Seminarul s-a realizat conform planului activității Direcției de Învățământ, organizat de doamna Maria Gonța specialist metodist Direcţia Învăţământ şi directorul gimnaziului Sămăşcani doamna Luca Inga . Desigur ,un rol important în desfășurarea seminarului i se atribuie și colectivului pedagogic al gimnaziului Cușmirca datorită căruia seminarul s-a desfășurat la un nivel înalt .
Plăcuta și relaxanta atmosferă , frumoasele împrejurimi ale gimnaziului și activitățile bine gândite nu-mi permit să tac și să nu împărtășesc frumoasele impresii despre buna organizare a acelui seminar . Chiar și tema seminarului propriu-zisă a fost una vădită motivației de a lucra în domeniul ECD .
Din start s-a realizat un salut deosebit , cu implicarea câtorva părinți din clasele primare și desigur implicarea elevilor și învățătorilor de la treapta primară , datorită căruia s-a observat un parteneriat real dintre invățători – părinți . A urmat o mică ,, călătorie ca-n povești ‘’ – prezentarea instituției, condusă de doamna S. Moscalu , directorul gimnaziului . De ce zic ,, povești ‘’? pentru că unde aruncai privirea vedeai frumuseți inedite , expoziții , săli de clasă estetic amenajate, muzee etc.
În cele din urmă doamna Gonța Maria , ne-a prezentat cu o deosebită măiestrie reperele teoretice privind tipurile de evaluari în cadrul ECD.
Știm cu toții că activitatea didactică este o secvență instrucțională legată de activitatea pe care o precede și de cea care urmează . Deci , au urmat ore publice desfășurate în clasa a III – a , lecție de limbă româna , învățătoare Potaru Lilia . Subiectul : ,, Noi , albinele ‘’ după Călin Gruia și în clasa a
II –a , științe , învățătoare Cornos Natalia . Subiectul : ,, Hora anotimpurilor . Proiect de grup ‘’.
Prin prizma orelor publice am avut ocazia de a observa reperele teoretice privind ECD implementate cu succes în practică . Conținutul la orele publice a avut un înalt grad de sistematizare și accesibilitate , datorită muncii perseverente a învățătoarelor .
Precum afirmă marele înțelept Kettering ,, Viitorul este mult mai important , deoarece este locul unde vă veți petrece restul vieții ‘’. Iată că și elevii și învățătorii s-au gândit la viitor și au desfășurat activitate extracurriculară cu genericul : ,, Școala viitorului ’’ unde și-au expus viziunea lor despre școală prin cânt , argumente , dramatizări.
Elevii , cu o deosebită plăcere prin intermediul ,, Licitației de idei ‘’ au construit imaginar școala care și-ar dori-o . Micii învățăcei au reușit să confirme că performanța poate fi atinsă la orice vârstă. Spre final , învățătorii prezenți au asimilat cu plăcere bunele practici aduse ca exemplu de doamna Luca Inga . Toate activitățile au fost discutate și analizate .
Aducem profunde mulțumiri administrației Gimnaziului ,,Cușmirca ‘’ și colectivului de profesori pentru buna organizare și desfășurare a seminarului raional , impreună cu Direcția de Învățământ Șoldănești .
Lisnic Victoria , învățătoare L / T ,, Ștefan cel Mare ’ Or. Șoldănești .




