mai
10
2018

Instrumente eficiente în evaluarea prin descriptori

La  26 aprilie 2018 , în incinta  Gimnaziului ,,Cușmirca ‘’din  raionul Șoldănești  a fost  organizat și desfășurat  seminarul teoretico-practic cu genericul:  ,, Repere  normative  și deschideri  practice  în implementarea  evaluării  criteriale  prin descriptori  în învățământul primar .

Seminarul s-a realizat conform planului activității Direcției de Învățământ, organizat   de doamna  Maria Gonța  specialist  metodist Direcţia Învăţământ şi directorul gimnaziului Sămăşcani doamna Luca Inga .  Desigur  ,un rol important  în desfășurarea  seminarului i se atribuie și   colectivului pedagogic al gimnaziului Cușmirca   datorită căruia  seminarul  s-a desfășurat la un nivel înalt .

Plăcuta  și relaxanta  atmosferă ,  frumoasele  împrejurimi  ale gimnaziului  și activitățile bine gândite nu-mi permit să tac și să nu împărtășesc  frumoasele  impresii despre buna organizare a acelui seminar . Chiar și tema  seminarului propriu-zisă  a fost una vădită  motivației  de a lucra  în domeniul ECD .

Din start  s-a realizat  un salut  deosebit , cu implicarea câtorva  părinți din clasele  primare  și desigur  implicarea  elevilor  și  învățătorilor  de la treapta primară , datorită căruia  s-a observat  un parteneriat real  dintre  invățători – părinți . A urmat  o mică ,, călătorie ca-n povești ‘’  –   prezentarea instituției, condusă de doamna  S. Moscalu , directorul  gimnaziului . De ce zic  ,, povești ‘’?  pentru că unde aruncai privirea vedeai  frumuseți inedite , expoziții , săli de clasă estetic amenajate, muzee   etc.

În cele din urmă  doamna Gonța Maria ,  ne-a prezentat  cu o deosebită  măiestrie   reperele teoretice  privind tipurile de evaluari  în cadrul  ECD.

Știm cu toții că  activitatea didactică  este o secvență instrucțională  legată de activitatea  pe care  o precede  și de cea care  urmează .  Deci ,  au urmat  ore publice  desfășurate în clasa a III – a ,  lecție de limbă româna , învățătoare Potaru Lilia . Subiectul : ,, Noi , albinele ‘’  după  Călin Gruia și  în clasa a

II –a  , științe , învățătoare Cornos  Natalia . Subiectul : ,, Hora anotimpurilor . Proiect de grup ‘’.

Prin prizma  orelor  publice  am avut ocazia  de a observa   reperele teoretice privind ECD   implementate cu succes  în practică . Conținutul  la orele publice  a avut un înalt grad de sistematizare și accesibilitate , datorită muncii perseverente  a învățătoarelor .

Precum afirmă  marele înțelept Kettering ,, Viitorul  este mult mai important , deoarece este locul unde vă veți  petrece restul vieții ‘’. Iată că și elevii și învățătorii s-au gândit la viitor  și au  desfășurat activitate  extracurriculară  cu  genericul  : ,,  Școala  viitorului ’’  unde  și-au expus  viziunea lor despre școală prin cânt , argumente , dramatizări.

Elevii , cu o deosebită plăcere  prin intermediul  ,, Licitației de idei  ‘’ au construit  imaginar  școala  care și-ar dori-o .   Micii învățăcei  au reușit să  confirme  că performanța  poate fi  atinsă la orice  vârstă.  Spre final , învățătorii prezenți  au asimilat  cu plăcere  bunele  practici  aduse  ca exemplu  de doamna  Luca Inga .  Toate activitățile  au fost discutate  și analizate  .

Aducem profunde   mulțumiri  administrației Gimnaziului ,,Cușmirca ‘’ și colectivului  de profesori  pentru buna organizare  și desfășurare  a seminarului  raional , impreună cu Direcția de Învățământ  Șoldănești .

Lisnic Victoria , învățătoare    L / T ,, Ștefan cel Mare ’   Or. Șoldănești .