mai
08
2018

Evaluarea și dezvoltarea comportamentului elevilor

În 2016 Colegiul Ministerului Educației  a aprobat Instrucțiunea privind evaluarea și dezvoltarea comportamentului elevului din învatamântul primar și secundar, care a fost pilotată în 6 raioane și municipiul Bălți în perioada 9 ianuarie -31 mai 2017. De la 1 septembrie 2017 a fost pusă în aplicare în toate instituțiile de învățământ din Republica Moldova, inclusiv și raionul Șoldănești.

Directorii adjuncți pentru educație s-au intrunit la un atelier de lucru în uncinta LT ,,Ștefan cel Mare” Șoldănești pentru a discuta instrucțiunea și viziunile lor practice în urma aplicării în anul curent și au elaborat propuneri concrete pentru îmbunătățirea acestui document, care au fost înaintate Ministerului Educației Culturii și Cercetării. Scopul acestei instrucțiuni este să ghideze cadrele didactice în înțelegerea comportamentelor  specifice elevilor (cauze, factori, consecințe),  identificarea comportamentele problematice  și dezvoltarea comportamentelor pro-sociale. Dirigintele va completa anual  Grila de evaluare a comportamentului fiecărui  elev, care se vor păstra în portofoliul clasei , iar la absolvire  sau transfer în altă instituție  se anexează la dosarul personal.

 

                                                                       Aurelia Vlas, specialist coordonator-metodist