Direcția Învățământ în parteneriat cu Școala de Arte Plastice, director Iurie Durnea, a desfășurat seminarul raional la educația plastică în timpul vacanței de Paști. Unul dintre obiectivele seminarului a fost Eficientizarea activității profesorilor de educație plastică prin utilizarea diverselor forme și tehnici de lucru. Au participat profesorii de educație plastică din instituțiile de învățământ preuniversitar și conducătorii de cercuri de la Centrul de Creație Șoldănești. Directorul instituției a prezentat Cartea de vizită a Școlii de Arte plastic,e unde au fost menționate doar unele performanțe din multitudinea pe care le -au obținut elevii talentați la diferite concursuri : locale, raionale , republicane și internaționale. Au fos demonstrate 3 activități practice: Pictură pe mătase, profesoari Lilia Roșca ,gradul didactic II , Guja Alexandru, Metoda polistirenului incrustat cu țesătură, profesoară Iaghilova Oxana, Tehnici grafice ,, Natură statică din obiecte de uz casnic”, profesor Durnea Iurie , grad didactic II.
Participanții la seminar s-au implicat activ, li s-au format deprinderi practice de a utiliza anumite instrumente, au creat lucrări practice, utilizând diverse metode și tehnici. Li s-a oferit un suport teoretic prezentat în Power Point de către specialiștii Școlii de Arte.
Aurelia Vlas, specialist coordonator-metodist DÎ






