Școala din totdeauna, dar mai ales astăzi, are nevoie de susținere din partea mai multor factori.
Și așa cum s-a demonstrat de mai multe ori, numai prin colaborare, prin stabilirea unor relații de parteneriat,încredere și cooperare se rezolvă toate problemele.
Noi, managerii școlari, nu putem să lăsăm în umbră admirația și respectul pentru faptul că Direcția Învățământ Șoldănești, in frunte cu domnul Nicolae Mîndru, acordă foarte multă atenție și susținere procesului instructiv-educativ.
Pentru a-l face mai eficient Direcția Învățământ, având în vedere și schimbările ce se produc într-un ritm alert în societate, organizează periodic ședințe cu cadrele manageriale, unde se pun in discuție probleme importante care ne obligă să luăm atitudini .
In acest temei, dar și din motivele enunțate mai sus la data de 06.02.2018, Direcția Învățământ a organizat o Ședință de lucru cu managerii școlari unde s-au propus spre analiză mai multe probleme.
Dna Oprea Diana, Șefa Centrului Metodic, a explicat cum vor fi organizate și cum se vor desfășura olimpiadele școlare raionale, atenționând că fiecare instituție de învățământ este responsabilă de prezența elevilor la acest concurs. Examinarea ,,Nomenclatorului tipurilor de documentație școlară și rapoarte în învățământul general ’’ și ,, Metodologiei privind repartizarea timpului de muncă’’ sub dirijarea dnei Oprea Diana și a managerilor școlari, Popa Violeta și Pînzari Aliona a adus lumină în multe probleme și a pus capăt multor controverse și neclarități.
Dna Leonteva Ecaterina, specialist, a vorbit despre importanța pregătirii documentației pentru examenele de absolvire și necesitatea respectării Instrucțiunii privind constituirea bazei de date cu privire la examenele de Bacalaureat,sesiunea 2018.
Dna Gonța Maria,specialist metodist, a informat că e foarte important să fie respectată cu strictețe
,,Metodologia de organizare și desfășurare a testării naționale în învățământul primar, punând accentul pe Evaluarea Criterială prin Descriptori, care e obligatorie conform art.16, alineatul 5 din Codul Educației.
Întreaga ședință a fost monitorizată de către dl Mîndru Nicolae, șef Direcția Învățământ, care intervenea în momente de incertitudine, cu explicațiile necesare, nu a lăsat în umbră problemele legate de sănătatea elevilor,propunându-ne modalități de soluționare a lor.
Gonța Raisa, director LT ”Ștefan cel Mare” Șoldănești
