La 4 decembrie 2017 a avut loc conferința anuală a rezultatelor implementării proiectului „Școala mea” desfășurate la sediul Grupului Băncii Mondiale. În cadrul evenimentului, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării a apreciat eforturile celor 20 de instituții de învățământ, decernând managerii acestora cu diplome de excelență pentru implicarea cetățenilor în dialogul bugetar și promovarea politicilor educaționale de responsabilizare socială. La acest eveniment au participat și reprezentanți din raionul Șoldănești: șeful Direcției Învășământ – d-nul Mîndru Nicolae și managerii a două instituții din raion care au implementat cu succes proiectul „Școala mea”: d-na Rita Negru – Vodă, directoare gimnaziul Vadul – Rașcov și d-na Svetlana Mantea, directoare gimnaziul „Simion Simion Cibotaru” s. Cobîlea. În cadrul conferinței de totalizare a rezultatelor din acest an, Centrul Analitic Expert – Grup a prezentat și rezultatele analizei cantitative a celor peste 5000 de chestionare de evaluare a serviciilor educaționale și evaluarea datelor deschise în educație. Acestea vin să completeze seria de activități de responsabilizare socială, oferind managerilor școlari un nivel de referință pentru comparația cu situația din propria școală și o viziune asupra disponibilității datelor ce pot fi utilizate în procesul educațional. Analiza fișelor de implicare a atestat un nivel ridicat de satisfacție față de calitatea educației. Cu toate acestea, în opinia respondenților, există loc de îmbunătățiri în curriculă și abilitățile pe care le dezvoltă școala. Printre aspectele critice relevate de studiu se regăsesc și problemele ce țin de infrastructura școlii și alimentarea elevilor. . Misiunea proiectului este de a îndemna și de a implica cetățenii în crearea unei școli mai eficiente, mai transparente și mai bune.
decembrie
18
2017


