În numele Direcţiei Învăţământ Vă adresez urări de bine şi prosperitate, sănătate multă, clase pline de copii curioşi de a parcurge împreună cu Dumneavoastră, traseul devenirii, prin cunoaştere, prin formare, prin convingeri şi afirmări.
Sărbătoarea de astăzi constituie un nou şi minunat prilej de a Vă exprima recunoştinţa noastră pentru destinul ce vi l-aţi asumat: dăruire plenară în numele viitorului, efort considerabil la făurirea potenţialului uman, responsabilitate civică, dragoste neţărmuită pentru copii, optimism şi încredere în realizarea demersului educaţional. Asemeni râului cel limpede şi etern curgător spre mare, vorba poetului, Vă prelungiţi, ca dascăli, prin sufletele descoperite ale altor generaţii, ca să Vă regăsiţi într-un cuvânt sau într-un gest nobil al lor. Şi pentru că ştiţi mai întâi de toate a iubi, a aduna lângă un cuvânt eternitatea, cu numele Dumneavoastră se consemnează spiritual atâtea pământeşti destine şi tot de-al Dumneavoastră generos nume este legat iremediabil, încolţirea bobului de lumină, cu vie speranţă, în brazda atâtor vieţi omeneşti.
E un veritabil semn al graţiei divine, al vocaţiei de a perpetua fiinţa neamului prin dăruirea eului, prin lecţia de zbor şi veşnicie a valorilor.
Nimic să nu Vă poată adumbri bucuria de dăruire şi cumsecădenie sufletească, dorul pentru oameni şi copiii lor, iar ziua de mâine să fie mereu a Pedagogului pentru Toţi.
Dragi colegi, sărbătoarea noastră profesională să Vă aducă bucurie şi lumină în suflet, realizări şi împliniri vocaţionale.
În numele Direcţiei Învăţământ Vă mulţumesc că sunteţi în învăţământ şi pentru că Vă articulaţi activitatea profesională în consens cu aspiraţiile spre un învăţământ de calitate.
Fie ca toţi acei în care aţi investit atâta suflet, pasiune şi speranţă, să Vă îndreptăţească aşteptările, să moştenească dragostea de muncă, devotamentul şi omenia ce Vă caracterizează.
Îmi exprim admiraţia şi înalta consideraţie pentru toţi Dumneavoastră
Nicolae Mîndru, şef Direcţie Învăţământ Şoldăneşti

