Tradiționala Conferință pedagogică ne întrunește anual în luna august pentru dezbateri profesionale privind problemele actuale și de perspectivă ale sistemului educațional din raion. Anul curent conferința cadrelor didactice cu genericul „Acces, relevanţă, calitate în educație: competenţe pentru prezent şi viitor” s-a desfășurat la 25 august 2017 în incinta Casei de cultură ”George Coșbuc” din orașul Șoldănești.
La conferință au participat directorii instituţiilor de învăţământ general, directorii adjuncţi, pedagogi, preşedinţii comitetelor sindicale, primarii satelor, oraşului Şoldăneşti, şefii de secţii şi direcţii ai Consiliului raional. În calitate de oaspeți de onoare au fost prezenți: Dna Rotundu Svetlana, președintele raionului Șoldănești, dna Grosu Lora, reprezentantul Guvernului Republicii Moldova în teritoriu, dl Păgînu Victor, consultant principal, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova.
Participanții la conferință au fost întâmpinați de cântecul fanfarei, conducător artistic Lupu Ion. Cu un mesaj de salut au venit elevii Liceului Teoretic ”A.Mateevici” Șoldănești, îndrumați de dna Pantaz Stela, director adjunct pentru educație.
Au fost felicitați și încurajați cei trei tineri specialiști: Condur Valeria, grădiniţa de copii nr.2 Răspopeni; Condrea Mihaela, grădiniţa-creşă „Mărţişor” Şoldăneşti, Gheorghiţa Vergilia, IP Gimnaziul „D.Matcovschi” Vadul-Raşcov, care sunt încadrați recent în activitatea educațională.
Șeful Direcției Învățământ, dl Mîndru Nicolae, a prezentat un raport amplu privind realizările și perspectivele de dezvoltare a sistemului de învățământ din raion. Dna Svetlana Rotundu, președintele raionului, a menționat că educația este un domeniu prioritar și s-au depus eforturi maxime pentru îmbunătățirea condițiilor de activitate a instituțiilor de învățământ. Despre direcțiile prioritare în domeniului învățământului a vorbit dl Păgînu Victor, consultant principal, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova.
De asemenea au fost prezentate problemele actuale existente în domeniul educațional, identificate în cadrul atelierelor de dezbateri care au precedat conferința pedagogică, cât și unele soluții pentru lichidarea acestora.
În final, s-au stabilit obiectivele majore și direcțiile prioritare de activitate pentru anul de studii 2017-2018, având drept scop modernizarea învățământului și eficientizarea eforturilor de reformare calitativă a procesului educațional întru crearea condițiilor pentru un viitor decent copiilor noștri.
Diana Oprea, șef Centrul Metodic








