iunie
21
2017

S-au încheiat examenele de absolvire.

Sesiunea de examene 2017 s-a desfășurat conform orarului aprobat de Ministerul Educației în perioada 5-15 iunie pentru absolvenții ciclului gimnazial și 2-20 iunie pentru absolvenții din licee.

În raionul Șoldănești au susținut examenele de absolvire a gimnaziului  478 candidați, inclusiv 4 candidați, care nu au promovat examenele din sesiunile precedente. 4 absolvenți din anul curent nu au fost admiși la examene.

La examenele de bacalaureat au fost admiși 52 candidați și 22candidați, care nu au promovat una-două probe la examenele da bacalaureat în anii precedenți.

În majoritatea instituțiilor de învățământ din raion desfășurarea examenelor de absolvire a gimnaziului au fost monitorizate de către colaboratorii DÎ.În urma monitorizării  s-a constatat că examenele, în general, s-au desfășurat în conformitate cu Metodologia în vigoare:

– Președinții Comisiilor Școlare de exameneau asigurat condițiile pentru organizarea și desfășurarea examenelor;

– Nu s-au înregistrat încălcări și abateri de la Metodologie referitor la repartizarea asistenților în sălile de examen, aranjarea elevilor în bănci, deschiderea plicurilor, transmiterea testelor către Comisia Raională de Evaluare.

În timpul evaluării testelor au fost identificate  lucrări, în care a fost utilizată ceruza sau care au fost scrise cu pix de culoare neagră. Aceste exemple denotă încălcări ale Metodologiei de  organizare și desfășurare a examenelor la Secțiunea 7 Permisiuni, art. 63, 64.

În baza deciziei Comisiei Raionale de Examene au fost anulate două lucrări pentru semn, Președinții Comisiilor Școlare de examene și asistenții din instituțiile respective   au primit avertisment.

Examenele de bacalaureat s-au desfășurat într-un singur centru – L/t „A. Mateevici”. Președintele centrului de Bacalaureat a comunicat că sesiunea a decurs, în general,  fără încălcări și abateri de la Metodologie.

După anunțarea rezultatelor, elevii vor avea  posibilitatea să depună contestări, iar pentru cei care nu au susținut examenele în sesiunea de bază, va fi organizată sesiunea suplimentară.

 

Secția Inspectare și evaluare, DÎ.