Astăzi 27 aprilie este marcată Ziua Drapelului şi a Stemei de Stat, simbolurile oficiale ale suveranităţii
şi independenţei, care se sărbătoreşte din 2010.
În toate instituţiile de învăţămînt din raion au fost organizate diferite activităţi cu acest prilej.
Elevii din LT,, A. Mateevici” Şoldăneşti, împreună cu Elena Ciorici,
directorul adjunct pentru educaţie au prezentat un flashmob dedicat acestui eveniment.
Şeful Direcţiei Învăţământ, Nicolae Mîndru, a accentuat importanţa cunoaşterii istoriei pentru generaţia tânără,
a îndemnat participanţiisă respecte simbolurile naţionale, să cinstească cu mândrie Drapelul de Stat
şi să onoreze Stema de Stat a Republicii Moldova.




